مدیریت اجرایی

راهنمای کنکور کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی

گرایش‌های مختلف کد رشته مدیریت اجرایی

 * طول دوره مدیریت اجرایی

دوره کارشناسی ارشد مدیریت اجرائی با توجه به جذب فارغ التحصیلان رشته های مختلف و نیاز به آشنایی با مباحث پایه مدیریتی، حداقل ۲ و حداکثر ۳ سال بوده و بعضا دانش آموختگان کارشناسی برای گذراندن واحدهای این دوره با نظر دانشگاه ملزم به اخذ و گذراندن واحدهای پیش نیاز نیز هستند.

 * کنکور مدیریت اجرایی

داوطلبان متقاضی پذیرش در کارشناسی ارشد گرایش مدیریت اجرایی می بایست به سوالات ۵ درس پاسخ دهند که عبارت اند از زبان انگلیسی(ویژه رشته مدیریت اجرایی و شهری)، GMAT ، دانش مسائل روز، زبان فارسی و تئوری مدیریت.

*  زمینه‌های اشتغال

دوره کارشناسى ارشد مدیریت اجرائى به منظور پرورش کادر مدیریت اجرایى بنگاههاى تولیدى و خدماتى خصوصى، تعاونى و دولتى و نیز تأمین مدیر براى طرحهاى بزرگ عمرانى طراحى و ایجاد شده است. برنامه بهبود نظام مدیریت در سطح واحدهاى تولیدى و خدماتى از طریق رشته مدیریت اجرائى، لازمه دستیابى به اهداف خاص آموزشى زیر است.

1) آماده کردن شرکت کنندگان براى قبول وظایف مدیریت از طریق آشنایى با آخرین دستاوردهاى دانش مدیریت و تقویت قابلیتهاى تحلیل، ابتکار، خطرپذیرى، ارتباطات، تصمیم گیرى و بالاخره رهبرى مؤسسات تابعه.

2) ایجاد زمینه جهت ارتباط نزدیکتر و موثرتر میان مدیران و کادر مشاوران و کارشناسان مدیریت از طریق دستیابى به دیدگاهها و زبان مشترک علمى، در جهت استفاده بهینه مدیران از کادر مذکور.

از این رو انتظار مى رود شرکت کنندگان این رشته مهارتهاى زیر را کسب نمایند:

نگرش علمى به مدیریت: این مهم از طریق آشنائى وسیع با تجربیات دنیاى صنعتى و پژوهش هاى معمول در رشته مدیریت و نیز پى بردن به اهمیت نگرش علمى به مسایل مدیریت محقق خواهد شد که در آن صورت از تفکر یک بعدى، شتاب زدگى در عمل و پیش داورى درباره روشهاى کارآمد مدیریت که از ویژگى هاى نگرش غیرعلمى است پرهیز خواهد شد.

کسب دانش مدیریت: آشنایى مدیران با تجربیات کشورهاى صنعتى و نیز تحقیقات اندیشمندان مدیریت موجب ارتقاء سطح دانش هایى در این زمینه مى شود و این امر از سوئى زمینه استفاده مؤثرتر از فنون جدید مدیریت را توسط مدیران فراهم مى کند و از سوى دیگر ارتباط و همکارى نزدیکترى میان مدیران و کارشناسان مدیریت ایجاد کرده موجب مى شود که مدیران از مشاوران و کادر ستادى خود بهتر استفاده کنند.

 
2. گرايش
MBA :

با توجه به اهميت فراوان مديريت كاربردي در رشد و ارتقاء سازمان‌هاي مختلف اين رشته اهميت بسزايي در دنيا پيدا كرده است. رشته MBA ابتدا در كشور آمريكا و بعد از آن در كشورهاي پيشرفته در دانشگاه‌هاي مهمي نظير هاروارد راه‌اندازي شد. MBA مخفف كلمه (Master of Business Administration) مي‌باشد. با توجه به استراتژي جديد سازمان سنجش (حذف درس تئوري‌هاي مديريت از مواد امتحاني اين گرايش و افزايش تعداد و سطح سئوالات زبان تخصصي) به نظر مي‌رسد، هدف دانشگاه‌ها جذب فارغ‌التحصيلان كارشناسي رشته‌هاي فني و مهندسي مي‌باشد كه بتوانند با توجه به رشته خود در سازمان‌هايي كه مشغول به كار مي‌شوند، تحول‌هاي لازم را ايجاد كنند. فارغ‌التحصيلان كارشناسي ارشد MBA مي‌توانند اداره مؤثر و مفيد بخش‌هاي تخصصي، توليدي، مشاوره و برنامه‌ريزي، ايجاد سيستم‌هاي فروش و بازاريابي و كارآفريني در واحدهاي صنعتي را به عهده بگيرند.
فارغ‌التحصيلان اين گرايش وارد عرصه مديريت مي‌شوند و در سطوح مختلف مثل مدير توليد يا بازاريابي يا مديرمالي مشغول به كار مي‌شوند يا نهايتاً مدير عامل شركت مي‌شوند. تعدادي ديگر از فارغ‌التحصيلان
MBA وارد كار مشاوره مي‌شوند. برخي در شركتهاي مشاورة مديريت (در ايران مثل سازمان مديريت صنعتي) كار مي‌كنند و گروهي به عنوان كارشناس مثلاً تحليل‌گر مالي يا تحليل‌گر بازار يا متخصص نيروي انساني در سازمان‌ها كار مي‌كنند، بدون اينكه وارد كار اجرايي شوند.

حقوق كساني كهMBA خواند‌ه‌اند در آمريكا 5/3 برابر كساني است كه با همان تحصيلات و سن در موقعيت‌هاي ديگري كار مي‌كنند. وقتي MBA مي‌خوانيم ياد مي‌گيريم كه چگونه بايد ارتباط برقرار كنيم يا چگونه بايد يك مسئله را حل كنيم. با پيچيدگي‌ها و سياست‌ها در داخل يك سازمان آشنا مي‌شويم.

اگر به بازار كار MBA در ايران نظر بي‌افكنيم ايران حداقل تا 10 سال آينده نيازمند متخصصين اين رشته خواهد بود. اين پيش‌بيني با توجه به تراكم زياد مهاجرت فارغ‌التحصيلان اين رشته از كشور براي كار يا ادامه تحصيل در خارج كشور و نياز شديد سارمان‌هاي بزرگ و اقتصادي و شركت‌هاي دولتي و خصوصي كه تعدادشان كم هم نيست، صورت گرفته است.

اما بازار كار MBA در خارج از كشور نيز از جايگاه مطلوبي برخوردار است و كشورهاي آمريكا و كانادا و كشورهاي حوضه خليج فارس در جذب متخصصين اين رشته درنگ نمي‌كنند. از خاطر نبريد كه بسياري از دانشجويان اين رشته از همان ابتداي تحصيل دعوت به كار مي‌شوند.

طول دوره و شرايط ورود MBA:

طول دوره حداقل 2 و حداكثر 3 سال بوده و تعداد واحدهاي لازم براي فارغ‌التحصيل شدن برخلاف ساير فوق‌ليسانس‌ها كه معمولاً 32 واحد است 57 واحد درسي است. با توجه به اينكه فارغ‌التحصيلان رشته‌هاي مختلف و به خصوص رشته‌هاي فني و مهندسي وارد اين دوره مي‌شوند و بايد با مباني و اصول مديريت و دانش روز مديريت در حوزه‌هاي مختلف آشنا شوند، بنابراين دانشجويان اين دوره، مانند ساير دانشجوياني كه در ساير نقاط جهان در اين رشته به تحصيل مي‌پردازند، براي تكميل دوره خود در طي 2 سال يا 4 ترم بايد به طور متوسط در هر نيمسال تحصيلي حدود 14 واحد درسي را بگذرانند. به اين لحاظ دوره كارشناسي ارشد MBA، دوره سنگين و پركاري است و دانشجوياني كه وارد اين دوره مي‌شوند بايد از لحاظ استعداد و فرصت مطالعه و تحصيل در وضعيت خوبي قرار داشته باشند.
ادامه تحصيل در
MBA:

براي ادامه تحصيل در مقطع دكتراي MBA بايد از ايران خارج شويد و در يكي از دانشگاه‌هاي معتبر آمريكا، كانادا، استراليا، مالزي و هند به تحصيل بپردازيد. نام دكتراي اين رشته DBA است كه هنوز در ايران به وجود نيامده است. البته مي‌توان در رشته‌هاي ديگر در ايران ادامه تحصيل داد.

هدف این دوره پذیرش فارغ‌التحصیلان دوره‌های کارشناسی در رشته‌های مختلف به خصوص رشته‌های فنی و مهندسی افرادی است که قادر باشند در زمینه‌های ذیل انجام وظیفه نمایند.

۱) اداره و راهبری موثر و کارآمد سازمان با یک بخش تخصصی از آن نظیر بخش‌های تولیدی، بازریابی و فروش اطلاعات

2) ایجاد تحول در یک بخش تخصصی سازمان

3) طراحی، هدایت و رهبری تحول در کل سازمان پس از کسب تجارب عملی در مدیریت

4) کارآفرینی با ایجاد فعالیت‌های جدید در درون سازمان و یا ایجاد سازمانهای جدید

5) ارائه خدمات مشاوره‌ای و مطالعاتی در زمینه‌های مزبور بر مدیران سازمانهای اقتصادی و اجتماعی

افرادی که در این دوره پذیرفته می‌شوند حداقل دوره کارشناسی را در یکی از رشته‌های دانشگاهی گذرانده و با حوزة تخصصی دوره کارشناسی آشنایی پیدا کرده‌اند. این افراد پس از فرا گرفتن دانش مدیریت و تمرین مهارت‌های مدیریتی در این دوره (مدیریت سازمان) نیروهای ارزنده‌ای خواهد شد که می‌توانند با ترکیب دانش تخصصی و مدیریتی خود در جهت تحقق هدف‌های بالا نقش مهمی در بهبود مدیریت جامعه ایفا نمایند.


3.گرايش مديريت امور شهري :

اين گرايش در كشور ما جزء رشته‌هاي جديد و ناشناخته مي‌باشد و با توجه به مشكلات عديده در كلان شهرهاي ما به نظر مي‌رسد در آينده‌اي نزديك فارغ‌التحصيلان اين گرايش از بازار كار خوبي برخوردار شوند. شهرداري‌ها مهمترين و اصلي‌ترين مركز فعاليت فارغ‌التحصيلان اين گرايش مي‌باشد. اين گرايش نياز به پنج سال سابقه كار مرتبط با رشته دارد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه پنجم مرداد ۱۳۹۱ساعت 10:45  توسط مهرداد فروزنده  |